Kilka ogólnych porad o wizycie u dentysty - Dla dentystów

Dentysta Ruda Śląska

Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu

Dentyści biją na alarm. Ponad 95% dorosłych i nieco więcej niż połowa nastolatków wykazuje objawy mniej lub bardziej zaawansowanej próchnicy. Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu tkanki zęba i z czasem do jego utraty.<

Kilka ogólnych porad o wizycie u dentysty - Dla dentystów Dentysta Ruda Śląska
br />
Nieleczone zęby nie tylko odbierają nam piękny uśmiech, ale stanowią też poważne ryzyko dla zdrowia. Każdy stomatolog potwierdzi, że powikłania w postaci choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby nerek nie należą, niestety do rzadkości. Jest się czego obawiać.

Głównym winowajcą okazuje się cukier. Cukry proste i dwucukry, czyli
sacharoza, glukoza i fruktoza po spożyciu zamieniają się w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba. Powstają ubytki i zęby zaczynają boleć. Właśnie wtedy większość z nas decyduje się odwiedzić gabinet dentystyczny. Trochę późno i leczenie nie jest już bezbolesne.

Jak chronić się przed próchnicą? Dentysta podpowiada, że najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby okazuje się
profilaktyka. Dieta z ograniczonym udziałem cukrów, staranna higiena jamy ustnej i regularne, dwa razy do roku wizyty w gabinecie dentystycznym skutecznie ochronią zęby przed tą chorobą.


Zupełnie niepotrzebnie. Gabinet dentystyczny to zwykle miejsce

Lekarzy odwiedzamy niechętnie. Nie ma nic przyjemnego w badaniu lekarskim. Robi się jeszcze mniej przyjemnie, gdy diagnoza jest niepomyślna. Dlatego większość Polaków odkłada wizyty lekarskie najdłużej jak się da.
Lekarz stomatolog nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Boimy się bólu, jaki towarzyszy procedurom leczenia zębów. Czasami już sam widok wiertła przyprawia ludzi o dreszcze. Zupełnie niepotrzebnie.
Gabinet dentystyczny to zwykle miejsce świetnie wyposażone. Dentysta ma do dyspozycji szereg nowoczesnych narzędzi, które mają ułatwić mu pracę, a pacjentowi umożliwić przejście procesu leczenia w miarę komfortowo. Trzeba mieć na uwadze, że stomatolog jest przecież takim samym lekarzem, co kardiolog czy chirurg. Wszyscy oni przez szereg lat uczyli się tego samego zawodu, dopiero później decydując się na specjalizację. Każdy lekarz składał przysięgę Hipokratesa. Dentysta nie chce sprawiać nam bólu, ale pomóc.
Do tego standardem jest znieczulenie miejscowe. Po wstrzyknięciu odpowiedniego środka w przeważającej większości przypadków niczego nie poczujemy.
Odwiedzajmy stomatologa regularnie, chodźmy na przeglądy, a będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata.


Bo każdy boi się czegoś nieznanego

Dlaczego większość dorosłych ludzi boi się dentysty ? Dentysty boją się dzieci, co jest zrozumiałe. Bo każdy boi się czegoś nieznanego. A zwłaszcza dzieci, które dopiero co poznają otaczający je świat. Na dodatek dzieci nie zdają sobie sprawy z konsekwencji braku uzębienia. Zadziwiające jest to, że po pewnym czasie dzieci przyzwyczajają się do stomatologa i same zaczynają rozumieć potrzebę dbania o zęby. Natomiast ludzie dorośli nie zawsze rozumieją taką konieczność. I szerokim łukiem omijają gabinet dentystyczny. A przecież dentysta nie gryzie. Za wszelką ceną jako lekarz stara się pomóc pacjentowi. Żaden z nich nie jest również sadystą, któremu przyjemność sprawia dręczenie pacjenta. Każdy stomatolog stara się ulżyć pacjentowi, aby ten nie cierpiał bólu z powodu zepsutych zębów. I aby jego twarz ładnie wyglądała. A wiadomo, że szeroki uśmiech zdobi człowieka. Oczywiście wtedy, gdy za ustami znajdują się zdrowe zęby, a nie próchnica lub ubytki. Tym bardziej, że w państwie polskim jest wiele gabinetów stomatologicznych należących do NFZ i próchnicę w nich można wyleczyć absolutnie bezpłatnie.