Stomatolog Zabrze - Dla dentystów

stomatolog zabrze

Nie należy tego mylić z wybielaniem

Zdrowie jamy ustnej jest tematem, który niestety często zaniedbujemy. Wydaje nam się, że dentysta jest osobą, do której powinniśmy się udać dopiero wtedy, gdy już coś boli. Tymczasem, tak naprawdę bardzo ważne są wizyty profilakty

Stomatolog Zabrze - Dla dentystów stomatolog zabrze
czne, które powinniśmy odbywać co najmniej raz w roku. Na takiej wizycie stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, zobaczy, czy nie ma żadnych ubytków, oceni także, czy któryś z naszych zębów nadają się do ewentualnego leczenia. Bardzo ważne jest też to, by przynajmniej raz w roku dokonać profilaktycznego ściągnięcia kamienia nazębnego, co jest stosunkowo proste, szybkie i niezbyt drogie. Nie należy tego mylić z wybielaniem zębów, który jest oddzielną usługą, natomiast samo ściągnięcie osadu i kamienia da nam tyle, że na płytce nazębnej nie będą się zbierały bakterie. Takie bakterie potrafią zatruć cały organizm i doprowadzić do stanów zapalnych, dlatego lepiej jest ten proces przeprowadzać regularnie. Jeżeli więc dawno tego nie robiliśmy, trzeba koniecznie odwiedzić w najbliższej przyszłości gabinet dentystyczny.


Lekarz stomatolog

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.


Nie ma sposobu aby dotknięty dentofobią pacjent poddał

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.